Činoherní klub připravuje hru ze soudního prostředí

Činoherní klub připravuje vyníkající adaptaci divadelní hry „Consent“ (v českém překladu „Konsent“) z roku 2017, od britské dramatičky Niny Raine. Hra se zabývá tématem soudních procesů v anglickém právním systému a tím, jak se systém dokáže „vypořádat“ se sexuálním násilím. Hra se odehrává v Londýně a sleduje příběh dvou právníků, kteří se podílejí na případu sexuálního napadení.

Hlavními postavami jsou Ed, obhájce muže obviněného z trestného činu sexuálního napadení, a Tim, státní zástupce, který se snaží zajistit spravedlivý soudní proces. Kromě vztahů mezi oběma právníky a jejich přáteli je velkým tématem ochrana oběti v právním systému a důsledky nastavení celého systému. Hra se přímo dotýká témat aktuálních i v našem prostředí, v České republice. Ačkoli se oběti násilí přestávají postupně bát ozvat se a obrátit na policii, stále je např. v případě sexuálního násilí nahlášen jen zlomek případů. Jak vlastně systém takové oběti ochrání? Lze se domoci spravedlnosti? A jakou roli v tom hrají státní zástupci a obhájci? Je morální zastupovat někoho, kdo spáchal trestný čin? A do jaké míry?

Hra Konsent je známá svou rafinovanou strukturou a snaží se ukázat, jak složité a obtížné může být soudní řízení v případech sexuálního násilí. Stala se ihned po svém uvedení velmi populární a v roce 2018 byla nominována na cenu Laurence Oliviera za nejlepší novou hru. Rozhodně by Vám neměla ujít.

Činoherní klub uvádí hru ve svém vlastním předkladu a tak, aby byla co nejpřístupnější pro našeho diváka. To se týká nejen překladu, ale i práce s reáliemi. Jsme hrdí na to, že naše kancelář se odborně podílela na přípravě několika radami ohledně rozdílů mezi britským a českým právním prostředím. Ve hře uvidíte Ondřeje Rychlého, Martu Dancingerovou, Vojtěcha Kotka, Sandru Černodrinskou, Ondřeje Nováka, Elizavetu Maximovou a Ladu Jelínkovou.

Další informace na stránkách Činoherního klubu: