Fór, ale za hranou. Stíhání Čtvrtníčka je v pořádku, míní advokáti
Trestní stíhání herců Petra Čtvrtníčka a Jana Potměšila, kteří se kvůli natáčení charitativního klipu vydávali za policisty, je odůvodněné. Myslí si to advokáti, které server iDNES.cz oslovil. Herci dostali u Obvodního soudu pro Prahu 6 trestním příkazem podmínečné tresty.
Potměšil s Čtvrtníčkem zastavovali řidiče v převleku za policisty. Jednoho ze zastavených řidičů postihla srdeční zástava poté, co se dozvěděl, že se jedná o natáčení skrytou kamerou pro Konto Bariéry. O případu informoval časopis Týden.
Podle Jaroslava Ortmana je stíhání herců adekvátní. „Je to překročení pravidel a zneužití důvěry lidí. Mám rád humor, ale toto je podle mě za hranou. Pokud jde o trest, podmínka by seděla,“ uvedl pro iDNES.cz Ortman.
Stejný názor má i další specialista na trestní právo Václav Vlk. „Chápu, že je to fór, ale bohužel je to trestný čin. Je to skoro do učebnic,“ řekl iDNES.cz Vlk.
Podle něj se trestní odpovědnost vztahuje na každého, kdo se na tomto počínání podílí. V tomto případě tedy i na herce, kteří se do policejních uniforem oblékli podle schváleného scénáře, jak argumentoval Čtvrtníček.
„Pokud se někdo vydává za nějaký státní orgán, tak to samozřejmě postižitelné je. Záleží ale na okolnostech případu a kontextu,“ uvedl pro iDNES.cz advokát Ivo Suchomel s tím, že bez znalosti trestního spisu a odůvodnění soudu je obtížné případ komentovat.
Upozornil však, že trestní právo by mělo být používáno až jako poslední možnost jak napravit zásah do zákonných ustanovení. „Je otázka, jestli je to v tomto případě namístě. Jestli zásah do práv byl tak tvrdý, aby přišel stát a použil svou trestněprávní represi,“ doplnil Suchomel.
Čtvrtníček s Potměšilem natáčeli scénku v srpnu 2012 v Praze 6 pro pořad Možná přijde i charita, na kterém spolupracovala Česká televize a Nadace Charty 77.
Oba herci, režisér klipu Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický byli trestním příkazem (tedy ve zrychleném řízení bez projednání v hlavním líčení) Obvodním soudem pro Prahu 6 nepravomocně odsouzeni na půl roku až rok s podmíněným odkladem na dva roky za poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadu.
Jejich obhájce Tomáš Sokol podal proti trestnímu příkazu odpor, bude tedy nařízeno veřejné líčení. O odškodnění pro řidiče se rozhodne v občanskoprávním sporu.
Více na webu idnes.cz